הטיפים שלנו

מוצץ לתינוק – איך בוחרים?

אין תגובות מערכת עגליס 05/07/2018

מעת לעת עולה השאלה מהי ההמצאה החשובה ביותר בתולדות ההיסטוריה האנושית. בין המועמדים ניתן כמובן למצוא את ההמצאות הידועות כגון הגלגל, האנטיביוטיקה והמזגן, אך כל הורה יודע מהי המועמדת המובילה מבחינתו. המוצץ. המוצץ מרגיע את הילד, מעניק שקט נפשי להורה, והוא מצרך נחוץ בכל נסיעה ארוכה או בכל המתנה בתור. אך הבחירה במוצץ המתאים אינה פשוטה בהכרח, ולפני שממהרים לרכוש מוצץ עבור התינוק, מומלץ מאוד לקרוא את הדברים הבאים.

עמידה בתקן

כמו במקרה של כל מוצר המיועד לשימושם של תינוקות וילדים, גם המוצץ נדרש לעמוד בתקן שמכתיב לו החוק. בארץ, התקן מכונה ת"י 1157 והוא מחייב את היצרן או את היבואן לדבוק בהגדרות שנקבעו בחוק. במסגרת החוק, בודק מכון התקנים הישראלי את החומרים שמהם עשוי המוצץ את המידות שלו ואת המבנה שלו. מלבד זאת, מכון התקנים מבצע גם בדיקות נוספות שמטרתן לבדוק את מידת עמידותו של המוצץ במצבים שונים. נבדקת למשל עמידות במתיחה של המוצץ, בלחיצה עליו, עמידות במקרים של נשיכה חזקה ועמידות בהרתחה. מכיוון שמדובר בבדיקות מקיפות שנועדו להגן על בריאותו של הילד, לפני הרכישה מומלץ לוודא כי המוצר המבוקש אכן קיבל את אישורו של מכון התקנים. התקן הישראלי מגדיר גם את אופן השימוש במוצץ, את אופן הניקוי שלו ואת אופן האחסון שלו, ולכן לפני תחילת השימוש כדאי לקרוא הוראות אלו בקפידה.

סוגי המוצצים

כיום, חנות למוצרי תינוקות ורשתות הפארם מציעות שני סוגים עיקריים של מוצצים, שאותם ניתן גם לרכוש מבעוד מועד במסגרת חבילות לידה. הסוג הראשון, שהיה נפוץ בשימוש בעיקר בעבר, הוא מוצץ הגומי (לטקס), ואילו הסוג השני הוא מוצץ הסיליקון. שני סוגים אלו טובים באותה המידה, ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות משלו. על כן, הבחירה ביניהם מתבססת בעיקר על העדפה אישית. מוצצי הלטקס הם אומנם עמידים מאוד אך הם נוטים לדהות בשמש ובמקרים אלו יש להחליף אותם במוצצים חדשים. בשל המבנה של מוצץ הלטקס הוא מתאים הרבה יותר לתינוקות שכבר החלו לצמח שיניים, ובמקרים רבים הם יהיו נעימים יותר למגע ורכים. מלבד מוצצי הלטקס, קיימים כאמור גם מוצצי הסיליקון הנחשבים לעמידים בחום ולאיכותיים, והורים רבים מעדיפים לבחור בהם עבור הילדים, גם בשל המראה המושך שלהם. לחלק ממוצצי הסיליקון יש אף גימיק נוסף – הם מצוידים בידית הזוהרת בחושך, מה שמקל את מציאתם בשעת לילה מאוחרת.

מה שעובד…

בסופו של דבר, מי שקובע באיזה מוצץ יש לבחור, הוא לא אחר מאשר התינוק. לכל פעוט ההעדפות שלו, ותינוקות רבים דבקים בסוג אחד בלבד ואינם מוכנים לקבל סוגים אחרים. כדי לבחור בדגם המתאים ניתן כמובן לנסות את הסוגים השונים, אך הקו המנחה הוא לבחור במוצץ התואם את גילו של התינוק, כאשר כל אריזה צריכה לציין את טווח הגילים המומלץ עבור המוצר. כאמור, מוצצי סיליקון יתאימו יותר לתינוקות רכים ואילו מוצצי הלטקס עשויים להיות אידיאליים עבור פעוטות. לסיום, חשוב מאוד להקפיד על כך שהמוצץ יהיה שלם ובמצב טוב. מוצץ שהתפתחו בו סדקים, או שהוא סדוק וקרוע עלול לסכן את התינוק ויש להשליך אותו לפח.

מערכת עגליס