הטיפים שלנו

מלון יולדות – מה זה?

אין תגובות מערכת עגליס 15/03/2018

כשחושבים על לידה, המילה "מלון" אינה בהכרח הדבר הראשון שעולה בראש. בדרך כלל ההורים לעתיד עסוקים בהכנת הבית לקראת התינוק החדש, בסידורים הכרחיים לקראת הלידה ובהכנה נפשית. אך כיום, רגע לפני שההורים חוזרים לביתם עם הרך הנולד, הם יכולים להתחיל את תקופת ההורות בנחיתה רכה.

חדרים פרטיים

חווית הלידה היא מסעירה ומטלטלת, במיוחד עבור מי שחווה אותה בפעם הראשונה. הורים טריים לא בטוחים למה עליהם לצפות, וההתנסות הופכת למורכבת עוד יותר כאשר נדרשים לחלוק חדר עם יולדות אחרות. מי שחשובה לה הפרטיות שלה ברגעים עדינים אלו, יכולה בהחלט לשקול לשהות במלון יולדות. המלונית נמצאת בתוך מתחם בית החולים והיא כוללת חדרים פרטיים שבהם ניתן למצוא גם שירותים ומקלחת או אמבטיה. ישנן מלוניות המאפשרות גם לבן הזוג לשהות ביחד עם היולדת, תמורת תשלום נוסף. היולדות השוהות במלונית יכולות לבקש כי התינוק ישהה יחד איתן בחדר, אך אם ברצונן לנוח מעט, הן יכולות להותיר אותו בידיהן האמונות של האחיות בתינוקייה של המלונית. המעבר למלונית מתבצעת בדרך כלל בין 8 ל-10 שעות לאחר הלידה, בהנחה כי היולדת חשה בטוב, ואם היא ילדה בניתוח קיסרי, עליה לשהות בבית החולים כ-48 שעות לפחות לפני המעבר למלונית.

תפריט עשיר

תזונה בריאה ומזינה היא חשובה תמיד, אך היא הכרחית במיוחד בתקופה שלאחר הלידה. גוף האישה מאבד מכוחו במהלך ההריון ולאחר הלידה, ותזונה מתאימה ומלאה היא חיונית להשבת מאזן האנרגיה בגוף. כאן טמון יתרון נוסף למלון יולדות. בניגוד לאוכל בית המלון שאינו מעורר תיאבון תמיד, המזון המוגש במלונית הוא לרוב איכותי וטעים הרבה יותר. גם ההגשה עצמה נעשית באווירה נעימה ונאה, והיולדת יכולה לאכול בנינוחות עם בן זוגה (אם גם הוא שוהה עמה במלונית), בזמן שהתינוק נמצא בתינוקייה. כפי שכל הורה מנוסה יודע – השהות לאכול בניחותא ארוחה משביעה וטעימה, היא מצרך נדיר שכדאי ליהנות ממנו בכל עת שניתן. בדרך כלל במלונית יוגשו שלוש ארוחות – בבוקר, בצהריים ובערב, והם יוכנו תוך התאמה מיוחדת לצרכיהן של היולדות ועל פי המלצותיהם של תזונאים מומחים.

ייעוץ והדרכה

ההריון והלידה הם תהליכים מורכבים ולא פשוטים, אך לאחריהם מגיע הקושי האמיתי – הטיפול בילד. כשהיולדת עודנה נמצאת בבית החולים, יש גורם מקצועי שיכול לסייע בהחתלת הילד, בהאכלתו ובטיפול שלו. אך החזרה הביתה מעוררת חששות רבים בהורים שכעת מחזיקים בתינוק הקטן והרגיש. במלוניות הצוות המקצועי המלווה את ההורים מודע היטב לחששות ולקשיים של ההתחלה שחווה כל הורה. על כן, מקיים הצוות הרפואי של המלונית הדרכות להורים הכוללת התייחסות לכלל תחומי הטיפול בילד. היולדת יכולה לשוחח עם יועצת הנקה וההורים מקבלים ייעוץ באשר לדגשים רפואיים שונים. גם נושא הבטיחות לא מוזנח. ההורים יכולים לשאול את אנשי הצוות בנוגע לשימוש בסלקל ולמועד המתאים למעבר לבוסטרים.

בשורה התחתונה, ההריון והלידה הן תקופה מאתגרת עבור בני הזוג, ועל כן יש הבוחרים להתחיל את שלב ההורות באווירה רגועה יותר במלונית. גם מי שילדה כבר, ייתכן שתשמח לכמה ימים במלונית, כך שתוכל לבלות זמן איכות עם הרך הנולד, ולהקדיש גם קצת זמן לעצמה.

 

מערכת עגליס