הטיפים שלנו

מנשא תינוקות – למי זה מתאים?

אין תגובות מערכת עגליס 29/03/2018

ההכנות לקראת הלידה הן תמיד קדחתניות, ומלוות בהמון התרגשות אך גם המון דילמות. באיזו עריסה לבחור והאם יש צורך לקנות גם סלקל? איך בוחרים את מושב הבטיחות הטוב ביותר לרכב?

מחד אתם רוצים את הטוב ביותר עבור ילדכם, ומנגד אין לכם את כל הזמן והכסף שבעולם לנסות ולטעות. אחת הדילמות שכל ההורים נתקלים בה היא האם לרכוש מנשא תינוקות או לא. בעבור חלק מההורים זהו הפתרון האידיאלי, ואילו בעבור אחרים- לא כל כך. כדי שיהיה לכם יותר קל להחליט, ריכזנו עבורכם את היתרונות והחסרונות של המנשאים, וגם כמה עצות כיצד לבחור אחד.

היתרונות

מנשא מאפשר לכם לשמור את התינוק צמוד אליכם כל הזמן, תוך כדי שאתם נשארים ניידים וזמינים כדי לבצע פעולות אחרות ואפילו לצאת לטייל, מבלי הצורך להיסחב עם עגלה (בשכונות מגורים צפופות זו יכולה להיות משימה כמעט בלתי אפשרית). בחודשים הראשונים הקרבה הזו חשובה גם לכם וגם לתינוק, והיא יוצרת סביבה חמימה ותחושת מוגנות. בזכות המנשא יש לתינוק שדה ראייה רחב יותר, ואפשרות לקלוט יותר גירויים. ממליצים לאפשר לתינוק לתרגל מנחים שונים לאורך היום, ולגוון בין סלקל, עגלה וכדומה, והמנשא בהחלט עונה על הצורך הזה.

החסרונות

עם כל הנוחות והזמינות של המנשא, בסופו של דבר אי אפשר להתעלם מהעובדה שכל משקל התינוק מונח על כתפיכם, באופן הכי מילולי שאפשר לתאר. כל עוד השימוש במנשא מוגבל לפרקי זמן קצרים יחסית הוא יכול להיות נוח מאוד, אך שימוש ממושך יכול להוביל לכאבי כתפיים וגב. על אחת כמה וכמה בעבור הורים הסובלים מלכתחילה מבעיות שונות בגב או במפרקים.

חשוב לזכור כי אי אפשר להשתמש במנשא לנצח, ולמעשה סביב גיל שנה השימוש במנשא הופך מהר מאוד להיות מעמסה כבדה. קצב הגדילה המהיר מחייב שינויים והתאמות, ואפשר להקביל אותו לבחירת מושב בטיחות עבור תינוקות קטנים, ובגיל מסוים רכישת בוסטר כדי להתאים להתפתחותם.

לפעמים דווקא טווח התנועה הגדול שהמנשא מספק, הופך להיות חיסרון בטיחותי. הרצון לעשות מטלות שונות כמו בישול תוך כדי נשיאת התינוק יכולות לסכן אותו בפציעה או בכוויה, ואסור להקל בכך ראש.

איך לבחור את המנשא המתאים?

יש היום מגוון רחב מאוד של מנשאים, וקל ללכת לאיבוד. בראש ובראשונה מומלץ שלא לבחור מנשא בשלבי ההיריון המתקדמים, בגלל השינויים הזמניים שעוברים על הגוף. בהחלט אפשר לחכות עם הקנייה עד לאחר הלידה, ולמדוד את המנשאים השונים בנוחות. ולפני ההחלטה הסופית אפשר להביא את הקטנטן לחנות כדי לבדוק "על אמת" האם התנוחה נוחה לתינוק ולכם, האם יש לו מספיק מקום כדי לנשום בנוחות מבלי שבד המנשא יפריע לו, והאם אתם יכולים להיות איתו בקשר עין בקלות. אם אתם סובלים מבעיות גב, כדאי להתמקד במנשאים אשר מספקים תמיכה נוספת באזור המותניים, כדי לחלק את המשקל בצורה טובה יותר.

מערכת עגליס