הטיפים שלנו

משחקי התפתחות לתינוק

אין תגובות מערכת עגליס 13/03/2013

 

הורים רבים מחפשים בנרות שעשועים ופעילויות לתינוקות קטנים, שיעזרו להם לפתח את הכישורים המוטוריים וגם ליצור עניין בחייהם. כולנו מכירים את המראה של אימהות משוטטות עם עגלות תינוק בבוקר בקניון, בגני המשחקים או במרכז העיר ומחפשות כיצד להוסיף עניין לשגרת היום. חברות הצעצועים מציעות היום מגוון גדול של משחקי התפתחות מגיל אפס ועד גיל שנתיים, שלוש, ארבע ואפילו יותר שתפקידם להכניס עניין וליצור אתגר עבור הקטנטנים שלנו.

אז מהם משחקי ההתפתחות הנפוצים ביותר בקרב ילדים מגיל אפס עד שנה – הזמן החשוב ביותר להתפתחות המוטורית של הילד? הנה כמה דוגמאות בולטות.

אוניברסיטה: לא, אין צורך לרשום את התינוק לאוניברסיטה כבר בגיל אפס, אבל בהחלט כדאי לשקול להביא את האוניברסיטה אליו. האוניברסיטה, שהיא גם מתנה מכובדת לכל לידה, היא למעשה משטח פעילות העשוי בדרך כלל מבד נעים וקל לניקוי, שעליו תפורים מיני משחקים קטנים שמעודדים התפתחות. קשתות וטבעות לתפיסה, לחצנים מצפצפים, מראות – האטרקציה הפופולרית בקרב תינוקות קטנים שפוגשים את עצמם פנים מול פנים, ועוד אינספור מיני-פעילויות שמורכבות על גבי האוניברסיטה. האוניברסיטה מצויינת לתינוקות קטנים כי ניתן לשחק בה גם בשכיבה על הגב וגם על הבטן. אימון מגיל אפס בשכיבה על הבטן יסייע מאוחר יותר להיפוך, זחילה ולבסוף גם לישיבה, עמידה והליכה.

קוביות התפתחות וצעצועי עגלות: גם במסגרת הטיול היומי עם אמא או עם המטפלת, אפשר להשתעשע עם הרבה מאד צעצועי התפתחות. על כל הסוגים של עגלות תינוק אפשר לתלות קשתות פעילות שמהן נתלים שעשועים שונים – חישוקים צבעוניים, בובות פרוותיות, צפצפות ועוד אינספור משחקונים בוריאציות שונות. הקשתות נתלות בחזית העגלה ומאפשרות משחק מהנה לאורך הטיול. גם קוביות התפתחות, בובות וכדומה ניתן למצוא כאביזר נתלה לעגלה שגם מוסיף צבע וגם מאפשר לתינוק להרים את הידיים, הרגליים, לשחק ולהנות.

מרכזי פעילות: בגיל שישה חודשים מתחילים ילדים רבים לזחול ולהפעיל בצורה מהותית יותר את הידיים. מרכזי הפעילות מעודדים משחק באמצעות הרגליים, הידיים והעיניים. הכנסה של צורות למקומן, הכרות עם צבעים ומרקמים שונים ושעשועים אחרים רבים נכללים בתוך מרכזי הפעילות שניתן להשיג בהרבה מאד וריאציות שונות, גדלים וצורות.

כדורים: כדורים יכולים ללוות התפתחות של תינוק מגיל אפס ועד לגיל 18, בהתאם לסוג הכדור. כדורי בד רכים, כדורי פלסטיק מרשרשים עם צלילים שונים, כדורים צבעוניים, כדורים בשחור לבן. אינספור כדורים מאפשרים להנות גם ממשחק משותף עם הילד, גם להעניק לו גירוי עם תנועה וצבעים וגם לפתח אצלו את הכישורים המוטורים וגם – לאפשר לו להוציא אנרגיות. כדור הוא צעצוע נהדר כיוון שהוא לא יקר ומתאים לילדים בכל הגילאים.

משחקי התפתחות הם חלק בלתי נפרד מחבילת הלידה והמוצרים הנלווים לגדילתו של כל תינוק. הם נותנים גירוי עם צבעים, מרקמים, קולות ורעשים, הם מאפשרים לאימהות ולאבות להנות מפעילות משותפת עם התינוק מגיל אפס והם מוסיפים עניין לכל הסוגים של עגלות תינוק ומאפשרים לאימהות קצת שקט גם מחוץ לבית.

 

מערכת עגליס