הטיפים שלנו

מתכננים מעבר לאוכל מוצק? כך תעשו את זה נכון

אין תגובות מערכת עגליס 20/02/2017

יש לא מעט שלבים מרגשים בהתפתחות התינוק ואין ספק שאחד מהם הוא השלב שבו עוברים לאוכל מוצק. אפשר להבין את ההתרגשות שלכם אך בהחלט ניתן גם להבין את החשש. איך יודעים מה לתת לתינוק? כמה מכל דבר ובאיזה סדר? ואיך יודעים מאיזה מאכלים עדיף להימנע? בפועל, ההוראות של משרד הבריאות משתנות בנושא הזה לעיתים תכופות, עובדה שיוצרת בלבול גדול. לכן הכנו עבורכם מאמר שיוכל לעשות לכם סדר בבלאגן, אז שווה לכם לעיין בו לפני שאתם יוצאים לדרך.

  1. מתי אפשר להתחיל: כיום ההנחיות של משרד הבריאות מדברות על כך שמומלץ להתחיל להגיש לתינוק מאכלים מוצקים החל מגיל שישה חודשים. עם זאת, חשוב לזכור שממש כפי שאין גיל מדויק שבו כל התינוקות מתחילים לדבר כך גם אין גיל ויום מדויק שבו כל הילדים מוכנים להתחיל לאכול מוצק. לכן חשוב להיות ערים לסימנים שמגלה התינוק ויש לזכור שלכל תינוק יש את הקצב שלו.
  2. הסימנים שיעידו שהתינוק מוכן: אם מדובר על התינוק הראשון שלכם אתם בוודאי מחפשים את הסימנים שיעידו על כך שהוא מוכן לנסות מזון. בדקו איך התינוק מגיב למזון מסביבו. האם הוא דוחה אותו או לא? האם כשאתם נותנים לו מזון הוא דוחה אותו עם הלשון? האם התינוק כבר מסוגל לשבת ללא תמיכה? האם הוא סובל מגזים או מעצירות אחרי טעימת מזון?
  3. המזונות שחשוב להימנע מהם: מומלץ ביותר לא לתת לתינוק מאכלים עגולים כמו ענבים, עגבניות שרי או נקניקיות. כדי למנוע סכנת חנק חשוב לחתוך את המאכלים הללו. יש להימנע גם מקבוצת המאכלים הקשים ללעיסה כמו גזר חי ולהימנע ממזונות שאחד מההורים אלרגי אליהם.
  4. מה כן מותר לתת לתינוק: מלבד המזונות שמוגדרים כמסוכנים, מותר לתת לתינוק הכול ואף רצוי! ככל שהוא יטעם יותר מאכלים וטעמים כך הוא ייפתח מהר יותר את הטעם שלו ואת ההעדפות האישיות שלו. מה שכן, יש להקפיד כמובן על מתן מזון טרי, טעים ומזין. בנוסף לכך, יש להקפיד על זמני ארוחות מתאימים ועל הכמויות הנכונות – ועל כך דווקא התינוקות מחליטים. לא מומלץ "לדחוף" אוכל לתינוק ועדיף לסמוך על חושיו בנושא הכמויות.
  5. האכלה או אכילה עצמאית: קשה לענות על השאלה הזאת כי זה גם עניין של פנאי וזמן מבחינת ההורים. לעיתים יהיה מהיר ונוח יותר להאכיל את התינוק אך לעיתים עדיף לתת לו לקחת לבד את המזון. חשוב להבין שאומנם מדובר על שלב לא אסטטי בהתפתחות של התינוק אך ישנה משמעות גם לכך שהתינוק ייגע באוכל, יבחר את הכמויות ויצליח להכניס אותו לבד לפיו.

אתם תראו שמהר מאוד התינוק שלכם יגדל ויתחיל לאכול לבדו כך שכדאי לעבור את כל שלבי ההתפתחות איתו בסבלנות ובצורה נכונה.

מערכת עגליס