הטיפים שלנו

סוגים של כיסאות בטיחות

אין תגובות מערכת עגליס 20/12/2012

 

ניתן לומר כי ישנם שלושה סוגים של כיסאות בטיחות לרכב המיועדים להושבה בטוחה של תינוקות וילדים ברכב. כל אחד מסוגי המושבים מתאים לילד בשלב שונה בחייו, בהתאם למשקלו לגובהו ולגילו, עד אשר הוא כבר 'מתאים' למידותיו של הרכב והוא יכול לשבת בנוחות ברכב וחגורת הבטיחות עוטפת אותו בצורה נוחה ובטיחותית.

אם כן, הזכרנו 3 סוגים:

סלקל

הסלקל הינו מושב הבטיחות הראשון של הילד במרבית המקרים. ישנם גם כאלו אשר עושים שימוש בכסא בטיחות ולא בסלקל כבר מהרגע הראשון. אך לרוב, גם כסא בטיחות המותאם למשקלם ולגודלם של תינוקות בני יומם, לרוב מעט גדול מידי ולא עוטף את התינוק כפי שעושה זאת הסלקל.

יתרון נוסף של הסלקל הוא כי בדרך כלל הסלקל מתחבר אל עגלת התינוק. מה שהופך את ניוד התינוק אל המכונית וממנה, לקל ופשוט הרבה יותר, גם עבורכם ההורים וגם עבור הגוזל הקטנטן.

הסלקל מתאים לתינוקות עד גיל שנה או עד משקל של 9 ק"ג.

בוסטר

הבוסטר אולי אינו עונה במדוייק להגדרה של כיסאות בטיחות. פשוט מכיוון שהוא לא ממש נראה כמו כיסא. בכל מקרה, מטרתו של הבוסטר היא בסך הכל להגביה את הילד כך שחגורת הבטיחות תעבור בסמוך לכתף בחלקה העליון ובחלקה התחתון 'תתפוס' את איזור הבטן התחתונה. במידה שילד, עד משקל של 45 ק"ג, יושב במכונית ללא הבוסטר, החגורה לא תגן עליו כראוי במקרה של תאונה, לא עלינו.

כסא בטיחות

סוגים רבים של כסאות בטיחות מתאימים לקבוצות משקל שונות. ניתן למצוא כיסאות המתאימים לקבוצות המשקל 9-36 ק"ג, 0-36 ק"ג 0-45 ק"ג ועוד. רבים הם אלו הנוטים לקנות כסא בטיחות לרכב, אשר מתאים לקבוצת המשקל של אפס ק"ג עד 45 ק"ג מטעמי חיסכון. כסאות בטיחות מעין אלו למעשה חוסכים רכישת סלקל ובוסטר בנפרד מכיוון שלמעשה הוא יכול להחליף את שניהם.

דגשים לבחירת כיסאות בטיחות

ראשית מומלץ להקפיד על כך שכיסאות הבטיחות, מכל אחד מהסוגים שהוזכרו, יהיו בעלי תו תקן ישראלי. ישנם גם מושבי בטיחות אשר מוגדרים כמאושר על ידי מכון התקנים הישראלי. ההבדל בין שני המקרים הוא כי כסא בטיחות בעלי תו תקן ישראלי עברו בדיקה של נציג מכון התקנים הישראלי במפעל. כסאות בטיחות בעלי אישור המכון נשלחו לארץ ונבדקו באופן מדגמי.

חשוב לוודא כי הכיסא מספק הגנה גם מפני פגיעה צידית ולא רק בעת תאונה חזיתית. כיום כסאות בטיחות רבים עוברים בדיקת ריסוק בצד הרכב על מנת להבטיח הגנה מקסימאלית ליושב בתוכו בעת תאונה.

אם כן כיסאות בטיחות אמורים להגן על הילד ולשמור עליו במקרה של תאונה. יחד עם זאת לא לשכוח כי הכיסא גם צריך להיות נוח לישיבה, גם בנסיעות ארוכות וכמובן שאת הריפוד ניתן יהיה להוציא ולכבס.

מערכת עגליס