הטיפים שלנו

עגלה, טיולון, סל-קל, מנשא ומה שביניהם…

אין תגובות מערכת עגליס 07/06/2013

 

אם אתם עומדים בקרוב להפוך להורים בפעם הראשונה, בטח שמעתם או נתקלתם בפיסות אינפורמציה רבות בכל הנוגע לקניות "הגדולות" לפני הלידה. בראש מצעד הקניות, לאחר בחירת המיטה ושידת ההחתלה, עומדת העגלה. לפני שאנחנו רצים לקנות את העגלה שבחרנו לאחר אינספור השוואות והתלבטויות, אולי כדאי לקרוא עוד קצת. אז מה חשוב לדעת לפני שקונים עגלה? ומה ההבדל בין עגלה לטיולון? ומה לגבי הסל-קל? ומנשא, גם מנשא צריך?

העגלה, הטיולון ומה שבאמצע

העגלה בדרך כלל צריכה לשמש אתכם במשך שנתיים ויותר, ועדיף גם לילד/ים הבא/ים. אז איך בוחרים עגלה בצורה נכונה? בחירה נכונה מתחילה בהגדרה נכונה של הצרכים שלכם. למשל, ישנן עגלות המותאמות יותר למדרכות עירוניות, בעוד אחרות מותאמות לשבילי חצץ ומדשאות המאפיינים את המושב או הקיבוץ (כאשר מדובר בעגלות יותר מאסיביות בדרך כלל, המצוידות בגלגלים גדולים).

לאחר שהגדרתם את הצורך הראשוני, חשוב שתמצאו עגלה אשר נוחה עבורכם לקיפול ולהרמה וכן מתאימה בגובהה לאדם המשתמש בה יותר מכל. הנוחות חשובה יותר מהפאר ומהליכה אחר טרנדים, שכן בסוף עוד תמצאו את עצמכם מאפסנים את העגלה היקרה אחר כבוד ומסתפקים בעגלה הפשוטה, הזולה והנוחה לתפעול. כמו כן, ישנו מגוון רחב של עגלות בטווח מחירים רחב, כך שכדאי להגדיר מראש את התקציב המתאים לכם. העגלה המשולבת, למשל, תכיל לרוב גם את האמבטיה, שהינו החלק המשמש תינוקות בני 0 ועד חצי שנה (ונראה כעריסה), טיולון, שהינו סל ישיבה לתינוק מעל לגיל חצי שנה לרוב ולעיתים אף סלקל. חלק מן הטיולונים נשכבים כמעט עד לרמה של 180 מעלות ויכולים לשמש במקום אמבטיה, עם ריפוד מתאים, כך שיתאימו לתינוקות מגיל 0 ממש.

הסלקל, שהינו סוג של מושב נשיאה המיועד לנשיאת התינוק אל הרכב ומחוצה לו, יכול להגיע כחלק מהחבילה של עגלה משולבת, כלומר- להתלבש על המרכב, מעל הטיולון או בנפרד (תוך החלפת האמבטיה או הטיולון). קיימים סלקלים שונים ורבים בשוק, למשל סלקלים אשר להם בסיס קבוע ברכב ומתחברים אליו בקלות, סלקלים המתחברים למרכב הרכב באמצעות חיבור איזופיקס ועוד. את הסלקל נבחר תוך שימת דגש על נושא הבטיחות (עבור כל סלקל מתבצעים מבדקי בטיחות והוא נושא דירוג מסוים על פי מבחנים אלו). הסלקל מתאים בדרך כלל לתינוקות עד משקל מסוים. מחליפו של הסלקל ברכב הינו מושב הבטיחות, כאשר חלק מן המושבים מותאמים גם לתינוקות מגיל 0 כאשר הם מורכבים כנגד כיוון הנסיעה.

ולחיבור אינטימי- המנשא…

לא כל התינוקות אוהבים את העגלה שלהם ולא כל האמהות אוהבות להתנייד עם עגלה או טיולון. המנשא הינו בד כרוך או תפור המאפשר לשאת את התינוק על גוף ההורה- בצמוד לחזה ולבטן, לגב או לצדי הגוף. יתרונו ביצירת האינטימיות בין ההורה לילד אך חסרונו במשקל שעל ההורה לשאת. הורים רבים משלבים בין העגלה למנשא על פי הצורך, למשל שימוש במנשא כאשר אין יכולת להתנייד עם העגלה (בטיול בחיק הטבע למשל).

מערכת עגליס