הטיפים שלנו

עגלות תינוק בטיחותיות

אין תגובות מערכת עגליס 11/10/2013

 

עגלות לתינוק צריכות לכלול מאפיינים שונים כגון גובה מתאים שיקל על ההורה שמושך אותן, יכולת קיפול לאחסון לשמירה נוחה בבית או ברכב, מבנה אנטומי בריאותי, תא לנשיאת אביזרים שונים ועוד. לצד תכונות אלה, החשובות כמובן, ישנה תכונה נוספת שהיא למעשה החשובה מכולן – בטיחותה של העגלה עבור התינוק. לפני בחירת העגלה, חשוב לדעת מהי בעצם עגלת תינוק בטיחותית שכן יש לה כמה מאפיינים שונים, החל בתקנים שונים וכלה בחגורות בטיחות.

תקנים חשובים

מכיוון שמרבית ההורים אינם מהנדסים או מומחי בטיחות מנוסים, תמיד מוטב לבחור בעגלה שנבדקה בדיוק על ידי מומחים שתפקידם לבחון אלמנטים של עמידות ובטיחות. לכן, על מנת לדעת שקונים את העגלה הבטוחה, שלא תעמיד את התינוק בפני סכנות מיותרות, יש להקפיד על קיומו של תו תקן. תו תקן שמעיד על איכות ובטיחות יכול להיות ישראלי (כגון זה שמספק מכון התקנים) ויכול להיות גם בינלאומי (תיקני איכות אירופאיים, אמריקאים וכדומה).

היבטים טכניים

לעגלות מסוגים שונים ישנם כמה מאפיינים טכניים לכאורה, שמשפיעים במידה רבה גם על בטיחות התינוק. היבטים כאלה נמצאים בין היתר במעצורים, ביכולת הקיפול והעמדת העגלה, חוזקה של העגלה וכושר הנשיאה שלה ועוד. כאשר מדובר במעצורים, למשל, הרי שהללו נועדו למנוע מצב שבו העגלה מתדרדרת בשעה שהאם או האב צריכים להרפות ממנה לכמה רגעים. מעצור פגום, או אפילו כזה שאיננו מופעל בקלות, יכול להפוך רגע של חוסר תשומת לב לאסון שאין כדוגמתו.

היבט טכני נוסף טמון בקיפול העגלה ובכושר הנשיאה שלה. עגלות איכותיות יכולות להיפתח ולהיסגר בקלות, ללא כל חשש. עגלות מטיב נחות עלולות לגרום לצרות כאשר מבקשים לפתוח אותן ולא שמים לב שהן עדיין לא יציבות. גם יכולתה של העגלה לעמוד בעומסים שונים חשובה מאוד.

להגן על התינוק

היבט חשוב נוסף של בטיחות העגלה, כזה שהולך יד ביד עם נוחות, ניתן למצוא בגלגלים איכותיים ולעיתים גם בבולמי זעזועים. תפקידם של ההלו חשוב מאוד בעת שעת שעולים או יורדים מהמדרכה או כאשר נאלצים לעבור בדרך משובשת מעט. במקביל, מומלץ לבחור בעגלות שמסוגלות להגן כהלכה על התינוק מפני חשיפה מוגזמת לשמש וכן כאלה שיכולות להגן גם מפני גשם, בחורף.

חשוב לזכור גם שבחלק גדול מהעגלות ישנו מושב או משענת שניתן לכוונן לכדי מצבים שונים. חשוב לוודא שהמושב ננעל כהלכה וכן שהוא יציב. למושב או למשענת תפקיד חשוב בשמירה על בריאות התינוק.

חגורת בטיחות

בעגלות רבות לתינוקות או לפעוטות יש סוגים שונים של חגורות בטיחות והתקנים שונים לסגירה. תפקידן של חגורות כאלה הוא לאחוז את התינוק במקומו, למנוע תזוזות מיותרות וכמובן למנוע נפילות. בהיבט זה חשוב לא רק לדאוג לקיומן של רצועות אבטחה כאלה. חשוב מאוד לוודא שהן בנויות כהלכה ושהן יכולות לאחוז את התינוק בבטחה, ללא חשש לגרימת תחושה של חנק או קושי בנשימה.

מערכת עגליס