הטיפים שלנו

עד איזה גיל מומלץ להניק?

אין תגובות מערכת עגליס 02/06/2019

הורים טריים מגלים במהרה כי האחריות לחייו של התינוק החדש מחייבת אותם להחלטות שונות, ולא תמיד ישנה דרך אחת נכונה המתאימה עבור כולם. סוגיית ההנקה, שהפכה בשנים האחרונות לאחד הנושאים ה"חמים" ביותר, היא דוגמה מצוינת למקרה מעין זה. כיום, כאשר בשוק ישנם תחליפים רבים, וכאשר בכל יום מתפרסם מחקר חדש, עולה השאלה מהי התזונה הרצויה לתינוק ועד איזה גיל יש להניק אותו. במאמר זה לא נוכל להציג תשובה אחת חד-משמעית, אך נציג את ההנחיות המקובלות כיום.

תזונת התינוק

כאשר התינוק בבטן אימו, הוא מקבל את המזון הנדרש לו באמצעות חבל הטבור. לכן, כשהוא יוצא לאוויר העולם, הקיבה הקטנה שלו אינה מוכנה להתמודד עם מזון רגיל ואין בה את חיידקי המעיים שקיימים אצל בני אדם בוגרים ושמקלים את העיכול. בשל כך, קיימות היום הנחיות ברורות באשר לתזונה המומלץ עד גיל חצי שנה ולאחריה.

עד גיל חצי שנה:

  • הנקה/הזנה מבקבוק – על פי ההנחיות כיום, עד גיל חצי שנה מומלץ להניק את התינוק. מלבד חומרי הזנה, בחלב האם ישנם חומרים חשובים כגון נוגדנים, והוא מותאם במדויק לגילו של התינוק ולצרכיו.
  • אין צורך להוסיף נוזלים או מזון, אך מגיל 4 חודשים (לאחר התייעצות עם אחות טיפת חלב) ניתן לתת לתינוק טעימות של מזון מוצק. חשוב מאוד – המזון המוצק נועד לחשיפה ראשונית בלבד והוא אינו תחליף לארוחה עבור התינוק. חנות מוצרי תינוקות מחזיקה בדרך כלל בכלים שיסייעו להורים לעבור בשלום את שלב הטעימות הזה.

מגיל חצי שנה:

מגיל זה, רוב התינוקות כבר מתחילים להתיישב לבד, מסוגלים להחזיק את הראש באופן יציב יחסית ומכניסים יד לפה כחלק מניסיון להכיר את העולם שסביבם.

הנחיות ההזנה בשלב זה:

  • המשך הנקה.
  • שילוב של פירות ושל ירקות הכוללים ויטמין C.
  • הוספה של מזונות מוצקים העשירים בברזל, למשל: הודו, קטניות ובשר בקר. כמובן, שחשוב להאכיל את התינוק בכמות המתאימה ובמרקם המתאים להתפתחותו. לשם כך ניתן להיעזר במעבדי מזון ובמוצרים אחרים הזמנים גם במסגרת חבילת לידה.
  • ניתן להתחיל לשלב בתפריט מוצרי חלב, אך כדאי להתייעץ לפני כן עם רופא/ת הילדים.
  • שימו לב! לפני גיל שנה אין לחשוף את התינוק למוצרי דבש.

יתרונות ההנקה

יתרונותיה של ההנקה ידועים היום היטב. חלב אם מסייע להגן על התינוק ומספק לו נוגדנים, תאי דם לבנים ונוקלאוטידים המחזקים את מערכת החיסון של התינוק. לכן, ההנקה מומלצת מאוד בחודשי חייו הראשונים של התינוק. אך גם אם ההורים בוחרים להזין את התינוק באמצעות תחליף, מומלץ בכל זאת לנסות להניק בימים הראשונים שאחרי הלידה. בתקופה זו, נוצר אצל האישה חומר הנקרא קולוסטרום, וכל כפית שלו כוללת כ-20 מיליון תאי דם לבנים. לשם השוואה – בשלב מאוחר יותר חלב האם יכלול בערך 5 מיליון תאי דם לבנים. מלבד אלו, חלב האם כולל חיידקים ידידותיים, אנזימים והורמונים המחזקים את התינוק והמשפרים את יכולתו להתמודד עם מחלות וזיהומים.

עד מתי מומלץ להניק?

למרות כל הכתוב לעיל, מגיע הרגע שבו חסרונות ההנקה עולים על יתרונותיה. כיום, רבים ממליצים להניק עד גיל שנה, אך בסופו של דבר ההחלטה נתונה בידי האמא ובידי התינוק. אם הדבר נוח לשני הצדדים, ניתן להמשיך בהנקה גם עד גיל שנתיים, לעומת זאת, אם ההנקה מקשה על האמא או אם התינוק מסרב לינוק – לא צריך להתעקש. כיום חנות מוצרי תינוקות מציעה במסגרת חבילות לידה תמ"ל מסוגים שונים המספק בדרך כלל את כל הצרכים התזונתיים של התינוק. כמובן שיש לשפוט כל מקרה לגופו, וחשוב לבצע מעקב בטיפת חלב ולקבל ייעוץ מקצועי ואישי בהתאם למצבו של היילוד.

מערכת עגליס