הטיפים שלנו

על משאבות הנקה ומה שביניהן

אין תגובות מערכת עגליס 31/05/2013

 

מזל טוב! את אם לתינוק קטן וחמוד שבעיקר אוכל וישן. תגלי מהר מאוד כי נושא האכילה מעסיק אותך ואותו/ה לא מעט שעות במהלך היממה. אם החלטת להניק, ייתכן וכבר שמעת על האפשרות של שאיבת חלב ומתן החלב לתינוק בבקבוק האכלה, דבר אשר מאפשר לאם להותיר את תינוקה עם מטפל אחר ללא מעורבות של תחליפי חלב בתהליך. כך, יכולה האם לצאת למספר שעות ולהתאוורר- לצאת לקפה עם חברה, לחדר כושר, לטיול רגלי קליל ועוד.

אז איך בוחרים משאבת חלב טובה?

בחירת משאבת חלב מתאימה תלויה, כמו כל דבר אחר, בעיקר בצרכים שלך. חשוב להתחיל בהגדרת הצרכים. האם השאיבות הן קבועות או מזדמנות? מהי הכמות הדרושה לך? האם המשאבה תשמש אותך גם לילדים נוספים בעתיד? היכן את מתכוונת לשאוב- בביתך? אולי במשרד בעת חזרה לעבודה? ישנן שאלות רבות נוספות שתוכלי לשאול את עצמך על מנת להגדיר היטב לאיזו משאבת חלב את זקוקה.

משאבות ידניות מול משאבות חשמליות

משאבות החלב נחלקות בראש ובראשונה למשאבות ידניות לעומת משאבות חשמליות. המשאבות הידניות לרוב לא מרעישות וקלות משקל, כך שניתן לשאת אותן לכל מקום כמעט. כמו כן הן זולות ואינן דורשות חיבור לחשמל. עם זאת, שימוש במשאבה ידנית יניב לרוב כמויות קטנות יותר של חלב בפרק זמן ארוך יותר של שאיבה ועלול לעייף את הידיים במהירות. משאבות חשמליות, לעומת זאת, רועשות יותר ויוצרות תלות בחשמל, לעיתים אינן ניידות באותה רמה כמו משאבה ידנית (אם כי ישנן משאבות חשמליות המופעלות בבטריות והן קטנות יחסית וניידות) אך הן מפיקות כמות חלב רבה יותר בזמן קצר יותר. כמו כן, משאבות חשמליות רבות מספקות פונקציות נוספות כגון מנגנוני עיסוי לפטמות וכן וויסות לעוצמת השאיבה המאפשרת להתאימה באופן אישי יותר.

לרוב, השימוש במשאבה חשמלית ייעשה כאשר האם חוזרת לעבודה וצריכה לספק כמויות חלב גדולות יותר מדי יום (כלומר, לשאיבות רבות ותכופות ולכמויות חלב גדולות יותר). במקרה כזה, חשוב לבחור במשאבה חזקה, גם כאשר זו עשויה להיות יקרה יותר. כדאי לזכור שישנה גם אפשרות לשכור משאבות חלב מאיכות טובה מארגונים כמו "יד שרה". זכרי שכאשר את משאילה משאבה, גם מחברה טובה, כדאי לחטא אותה היטב לפני שאת משתמשת בה.

אופציה נוספת לשאיבה בתפוקה גבוהה הינה השאיבה הדו צדדית, המתאפשרת במשאבות הנקה מסוימות. הדבר מתאים במיוחד לשאיבה מהירה יותר ומוגבלת בזמן.

לבסוף, ישנן משאבות המתפקדות הן באופן ידני והן באופן חשמלי, על פי הצורך. למשל, כאשר אין בנמצא נקודת חשמל – מעבר לשאיבה ידנית יכול להתגלות כפתרון נהדר.

כאשר את שואבת מחוץ לבית, רצוי להצטייד מראש בציוד נוסף לו תזדקקי, כגון תיק נשיאה, בקבוקים לאחסון, צידנית לקירור לצורך העברת החלב ועוד.

מערכת עגליס