הטיפים שלנו

עצמאות זה טוב או רע? תלוי את מי שואלים

אין תגובות מערכת עגליס 23/04/2018

כל הדרכים להפוך את הילד שלכם לעצמאי, מבלי לוותר על הסמכות ההורית

'אני לא רוצה', 'לא בא לי' או פשוט 'לא'.. נשמע מוכר? מפחיד? מאיים?
הורים יקרים.. קודם על תירגעו. מדובר על שלב נוסף בדרך לעצמאות של ילדיכם, שכל כך חשובה להתפתחות והתקינה.
השאלה היא, כיצד ניתן לשלב את הרצון לעצמאות עם הצבת גבולות בצורה הכי נכונה שתטיב עם שני הצדדים, ותתרום להרמוניה המשפחתית.
בשנת חייו הראשונה, התינוק תלוי בנו לחלוטין. בגיל שנתיים הידוע בכינויו 'האיום' מתחילים לצוץ ביטויים לדרישה לעצמאות, צורך טבעי, חשוב ובריא. חשוב שהילדים ילמדו לעשות דברים בעצמם, כל עוד זה נעשה במסגרת הגבולות, הערכים והנורמות. לכם ההורים, יש אפשרות לעודד את הצורך לעצמאות, וככל שתהיו יצירתיים וסבלניים, כך תרוויחו כולכם מכל שלב בהתפתחות.

קבלו מאתנו כמה טיפים לעצמאות נבונה ונכונה

אין זורקים בזמן הארוחה – אחת הדרכים של התינוק/פעוט לחתור לעצמאות היא צורת האכילה. לפעמים נראה כאילו שבט של קטנטנים גודש את המטבח, כשבפועל מדובר רק בילד אחד, שעשה מהומה רבה על לא דבר. רוב האוכל הגיע לרצפה ולא לקיבה. ברגע שתבינו שזוהי דרכו להתנסות ולעשות דברים בעצמו, הניקיון שאחרי יהיה פשוט יותר.כשיגדל, הוא גם יכול לעזור לכם.
שאתה אומר לא למה אתה מתכוון? – גם אם נראה לכם שאתם מגדלים דובי 'לא לא' קטן, זכרו כי לעיתים אין משמעות מאחורי המילה המאיימת. ישנן פעמים בהן עצם אמירת המילה לא, חשובה לילד כדי להראות לעצמו ולכם שהוא יכול. זה בדיוק השלב שבו עליכם לבחור את המלחמות שלכם.

שילוב של התבוננות עם חשיבה צעד אחד קדימה – אתם הבוגרים ולכן חשוב שתאפשרו לילד להיות סקרן ולחקור, בזמן שאתם מתבוננים מהצד. כך הוא ירגיש שאתם סומכים עליו, ויפתח תחושת מסוגלות בדרך לעצמאות. אתם תהיו בהיכון לכל מקרה שלא יבוא.

מה אתם עושים שאתם קמים בבוקר? אותו דבר רק הרבה יותר לאט – הילד רוצה להתלבש לבד ואתם חוששים לקבל (שוב) מבט זועם מהגננת וגם מהבוס.. לא נורא.. הם ישרדו. הילד שלכם יחוש שוב בתחושה המשכרת של הצלחה ועצמאות. מקסימום, תקומו חצי שעה לפני.

שתפו אותם בעבודות הבית – הם רוצים להיות עצמאים? מצאו את הדרך לרתום אותם לביצוע משימות הבית: החל מעריכת השולחן ופינויו, ועד ניקיון, סידור ערמות הגרביים, ואיסוף הצעצועים לאחר כל משחק.

לסיכום, חשוב שתמצאו את הדרך להגן על הילדים בשילוב עידוד הסקרנות, הרצון לחקור ופיתוח העצמאות והאינדיבידואליות שלהם, כבסיס להיותם בוגרים עצמאיים המסוגלים לחיות בסביבה חברתית ובאושר.

חג עצמאות שמח!

מערכת עגליס