הטיפים שלנו

צמיחת שיני תינוקות

אין תגובות מערכת עגליס 23/12/2018

 

תהליך צמיחת השיניים אצל תינוקות מתחיל כבר בשלבי ההתפתחות הראשונים של העובר, כאשר נבטי השיניים החלביות מסתיידות לאטן, אך הן עדיין מוסתרות בחניכיים עד לבקיעתן. בקיעת השיניים נחשבת לאירוע משמח ומרגש, אך היא מלווה גם בכאב ראש לא קטן עבור ההורים ובלילות רצופים ללא שינה.

בקיעת שן ראשונה מתחילה לרוב בגיל 6 חודשים עד 10 חודשים, אך חשוב לדעת כי זמן בקיעת השיניים משתנה מתינוק אחד לאחר. תהליך צמיחת השיניים מסתיים לרוב בגיל שנתיים וחצי, אז ניתן לראות בפיו של התינוק משנן מלא הכולל 20 שיניים חלביות.

 

בקיעת שן ראשונה

ברוב המקרים השן הראשונה שבוקעת בפיו של התינוק היא השן הקדמית בלסת התחתונה. בהתחלה ניתן לראות מעין בליטה לבנה בחניכיים, ובשלב זה יתכן והתינוק יראה סימני אי נוחות, הוא עשוי לבכות, לסבול מחום, מדלקת קלה בחניכיים והוא גם ירייר ויזיל כמויות רבות של רוק. עם זאת, כדאי לדעת כי ישנם תינוקות שכמעט ואינם סובלים מצמיחת השיניים, בעוד אחרים סובלים מכך ומגיבים באי שקט, בבכי, בדלקת בחניכיים ובעליית חום הגוף. במידת הצורך, יש לפנות לרופא ילדים כדי לסייע בטיפול לשיכוך חום.

חשוב לדעת כי בקיעת השיניים מתחילה לרוב בלסת התחתונה, ולאחר בקיעת שתי השיניים הקדמיות, לרוב יצמחו שתי השיניים הקדמיות בלסת העליונה. השיניים צומחות בדרך כלל בצמדים, לאחר בקיעת השיניים הקדמיות יבקעו שאר השיניים, בהתחלה השיניים החותכות המרכזיות והצדיות ולאחר מכן הניבים, בקצב ממוצע של 4 שיניים בתקופה של 6 חודשים. השיניים האחרונות לצמוח הן השיניים הטוחנות.

 

האם צמיחת שיניים אצל תינוקות תמיד מלווה בכאבים?

כאמור, יש תינוקות שלא סובלים מכאב בשלב צמיחת ובקיעת השיניים, אך תינוקות רבים חשים כאב והם מפגינים אי נוחות ותסמינים נוספים המיוחסים לבקיעת השיניים. כדאי לדעת כי בעבר המליצו רופאים ומומחים אחרים לתינוקות על טיפול באמצעות תכשירים למניעת כאבי צמיחת שיניים המכילים בנזוקאין, אך כיום התכשירים אסורים לשימוש בקרב תינוקות מתחת לגיל שנתיים.

חשוב לעקוב אחרי צמיחת השיניים אצל התינוק, אך זהו אינו ספורט תחרותי, לכן אין להתייחס לקצב צמיחת השיניים אצל תינוקות של חברים או שכנים, מאחר וגם התינוק שלכם יצמיח את שיניו ואין סיבה לדאגה.

אגב, לתינוקות יש יכולת לעיסה גם ללא השיניים, לכן בגיל המתאים אפשר לשלב בתזונה שלהם גם מזון קשה, אך יש להשגיח על התינוק בזמן אכילה בגלל סכנת חנק. לעיסת המזון הקשה מקלה את כאב בקיעת השיניים, אפשר להציע לתינוק הסובל מכאבים גם נשכנים שונים, אך חשוב לוודא שהפריט איכותי ומיוצר מחומרים שאינם מסוכנים לבריאותו של הפעוט.

 

כיצד לשמור על שיניים יפות ובריאות?

כהורים האחראים לתינוק עליכם להקנות לפעוט הרגלי בריאות נאותים בשלב מוקדם ועם בקיעת השיניים הראשונות. אמנם, בשלב זה התינוק אינו עצמאי ועדיין לא יכול לצחצח שיניים לבד, לכן עליכם לרכוש מברשת ייעודית לצחצוח שיני תינוקות, יש מברשת המולבשת על האצבע, אך אפשר לצחצח את שיניו גם בעזרת גזה לחה.

מומלץ לצחצח את שיני התינוק פעמיים ביום, בבוקר ובערב. חשוב להפוך את צחצוח השיניים לחוויה נעימה עבור התינוק, לכן כדאי להפוך את פעולת צחצוח השיניים למשחק, ויש להקפיד על צחצוח למשך לפחות 2 דקות.

לאחר בקיעת השיניים הראשונות חשוב לתאם ביקור אצל רופא שיניים לילדים, ולאחר מכן יש לבקר במרפאת השיניים אחת לחצי שנה. רופא השיניים יכול להסביר לכם איך לצחצח נכון את שיני התינוק, מאיזה מזון כדאי להימנע כדי לשמור על שיניים בריאות וכמו כן הוא יבדוק התפתחות תקינה של המשנן ובמקרה וחוששים כי קיימת בעיה בצמיחת השיניים הוא יוכל לאבחן את הבעיה ולהציע טיפול מתאים במידת הצורך.

מערכת עגליס