הטיפים שלנו

בחירת קונספט לימי הולדת לילדים

אין תגובות מערכת עגליס 02/06/2019

ככה תבחרו את הקונספט המתאים ליום ההולדת של הילד שלכם

יום ההולדת שלנו הוא אולי האירוע המשמעותי ביותר בחיינו – אחרי הכול, בלעדיו לא היינו כאן. ככל שאנחנו מתבגרים, לעיתים אנחנו מעדיפים לשכוח את יום ההולדת, אבל עבור הילדים שלנו זוהי חגיגה של ממש, ולא רק בגלל ציון הדרך. זאת ההזדמנות שלהם להיות במרכז העניינים, לקבל המון מתנות, וכמובן – לחגוג עם כל החברים באירוע שתוכנן במיוחד עבורם. נראה שכיום הורים קשובים יותר לרצונות הללו של ילדיהם, ובמקום מסיבה במקלט עם משחקי חברה מיושנים, מנסים ההורים להקדיש את היום הזה להגשמת החלום של הילד. אז כיצד עושים את זה ואיך בוחרים את הקונספט של יום ההולדת? על כך במאמר הבא.

גיל הילד

ראשית, כשבוחרים את הקונספט של יום ההולדת של הילד יש להתחשב בגיל שלו. כאשר מתכננים ימי הולדת, לפעמים נדמה כי ההורים מתרגשים הרבה יותר מהילד, במיוחד אם מדובר בילד ראשון שטרם מלאו לו שלוש. לכן, שימו לב כי יש להתאים את הפעילות לגיל של הילד וזכרו כי אין טעם "להרים" חגיגה אם הפעוט כלל אינו מבין על מה כל המהומה. הכלל המנחה הוא – אל תגזימו. הילד עוד יחגוג ימי הולדת רבים ולכן אין טעם "לדחוף" את כל הגימיקים ליום-הולדת אחד. ילד קטן שזוהי החגיגה הראשונה שלו ישמח מאוד גם בחגיגה צנועה יחסית; אם אתם מחליטים למשל על יום הולדת בג'ימבורי, אין הכרח להביא נוסף על כך גם מפעיל וגם סדנה להכנת קאפקייקס. לכן, תחשבו על רעיון טוב אחד, המתאים לגיל של הילד ותשאירו קצת יצירתיות לפעם הבאה.

גיל המשתתפים

ביום ההולדת שלו, הילד הוא אומנם במרכז העניינים, אך יום הולדת מוצלח צריך לקחת בחשבון גם את המשתתפים ואת הגיל שלהם. כאשר מארגנים מסיבה לילדי הגן למשל, כדאי לבדוק כמה דברים עם ההורים של הילדים שהוזמנו; רצוי למשל לדעת אם צפויים גם להגיע אחים של המוזמנים. אם עשויים להגיע גם משתתפים אחרים בגילים שונים, מומלץ לשקול להכין עבורם פעילות קטנה שתותאם לגיל שלהם. עבור ילדים גדולים יותר ניתן למשל להכין פינות יצירה, משחקי קופסה, ספרים או אפילו הפעלה קטנה המתאימה לגילם. לעומת זאת, אם צפויים להגיע תינוקות או פעוטות, כדאי להכין מחצלת ועליה צעצועים הקיימים בחנויות מוצרי תינוקות. מלבד זאת, חשוב לוודא כי במקום קיימת נגישות לכולם. לדוגמה, כאשר ידוע כי צפויים להגיע הורים עם עגלות תינוק, רצוי להבטיח מראש כי לא תהיה בעיה להגיע למקום עם העגלה.

תחומי העניין של הילד והאופי שלו

כוכב יום ההולדת הוא כמובן הילד עצמו, ולכן את הקונספט יש לבחור בהתאם לתחומי העניין שלו ולעולם התוכן המעסיק אותו. עניין זה פחות רלוונטי לפעוטות, ואכן בדרך כלל רק בגיל חמש-שש הילד באמת מגלה מעורבות רבה יותר בתכנון ורצון לקבוע מה יהיה הנושא המרכזי של יום ההולדת. כיום קיימות אפשרויות רבות ולכן כדי לא לבלבל את הילד (ואתכם) מומלץ להציג בפני הילד שלוש אפשרויות לכל היותר. ניתן למשל להציע לו יום הולדת קסום (כולל הפעלה של קוסם), יום הולדת פיראטים או הפעלה ספורטיבית יותר המותאמת לגיל. אך מלבד תחומי העניין, יש לקחת בחשבון גם את האופי של הילד. לא כל הילדים אוהבים להיות במרכז העניינים, אפילו ביום ההולדת. במקרים אלו, ניתן למשל לשקול הפעלה שתכלול הצגה או תיאטרון בובות, שלא חייבו השתתפות פעילה מאוד מצד הילד. בשורה התחתונה – כדאי להתייעץ עם הילד וכמובן גם לעדכן את המפעילים בדבר בקשות מיוחדות והנחיות אחרות.

תקציב

בתור הורים נהיה בדרך כלל מוכנים לעשות הכל למען הילדים שלנו. כאשר הם נולדים אנחנו רוכשים עגלות תינוק מתקדמות ובוחרים מוצרי תינוקות איכותיים בלבד. אך כאשר מדובר ביום הולדת או במוצרי מותרות אחרים אין ברירה, וחייבים להתייחס גם לנושא התקציב. אחרי הכל, הילדים עוד יחגגו בר/בת מצווה ואין סיבה "לשרוף" משכורת חודשית על יום ההולדת. לכן, גם כאשר בוחרים את הקונספט, רצוי לקבוע מראש את מסגרת התקציב ולבחור במפעיל שיוכל לתכנן יחד אתכם את האירוע המשמח. ישנם קונספטים חסכוניים יותר כגון פעילויות ספורט או פעילות עם בועות סבון, ואז גם ניתן לקיים אותן בפארק או במקום פתוח אחר, מבלי להכניס את כל הבלגן הביתה. פעילות ספורט למשל יכולה לכלול קליעה למטרה ומירוץ מכשולים, ופעילות של בועות סבון עשויה להיות פתרון מצוין ומרענן לעונה החמה. רעיון נוסף שיכול להתאים במקרה של תקציב מוגבל, הוא יום הולדת על פי הקונספט של "חפש את המטמון". אם בחרתם ברעיון זה תוכלו להטמין בפארק הקרוב לביתכם הפתעות שונות ולתכנן מסלול שיוביל את הילדים לפרס הגדול.  

יצירתיות ואנרגיה

קונספטים שונים (כגון "מצא את המטמון") עשויים להיות נהדרים, אך כעת מגיעים לשני שיקולים חשובים המשפיעים לא פחות על תכנון יום ההולדת. ראשית – עד כמה אתה כהורה יצירתי,
ושנית – כמה כוח יש לך להשקיע בפרויקט הזה. תכנון יום הולדת מחייב התייחסות לנושאים לוגיסטיים רבים; צריך למשל לבחור בכיבוד הנכון, לברר אם יש ילדים הרגישים למזונות מסוימים, להחליט איזה עוגה מכינים בהתאם לקונספט, להכין את העוגה, להכין פרסים והפתעות לילדים, ואם מארגנים את יום ההולדת בפארק אז צריך גם לארגן את האזור, לגדר אותו ולנקות אותו בסיום האירוע. כפי ניתן לשער – מדובר בעבודת הכנה רצינית, ולכן במקרים רבים כדאי פשוט לבחור במשחקייה טובה או בג'ימבורי הכוללים הפעלה לילדים. משחקיות רבות מציעות גם אפשרות לילד לבחור מתוך מגוון של קונספטים ולעיתים ניתן לרכוש חבילות הכוללות גם את הכיבוד ואת הפרסים. בסופו של דבר – כדאי לבחור ביום הולדת שתהיה מהנה לילד אך שתאפשר לכם לסגור את החודש בלי להשתעבד לתכנון האירוע.

מערכת עגליס