הטיפים שלנו

שחיה לתינוקות – האם מומלץ?

אין תגובות מערכת עגליס 03/07/2014

 

שחייה לתינוקות איננה דבר חדש. פעילות מסוג זה הגיעה ארצה כבר לפני למעלה מעשור שנים, לאחר שהפכה לפופולארית במדינות רבות בעולם. העובדה שמדובר על פעילות חווייתית ומהנה מסבירה חלק מהקסם של פעילות זאת. יתרונות נוספים שעליהם נרחיב מיד את הדיבור משלימים את התמונה.

סביבה טבעית לתינוק

הנקודה המרכזית שהופכת את שחיית התינוק בבריכה לפעילות מומלצת היא שמדובר על סביבה טבעית ביותר עבורו. למרות שחוגים כאלה יכולים להתאים לגילאי שלוש, ארבע וחמש, עדיף להתחיל כמה שיותר מוקדם.

מסתבר שתינוק בגיל חודשים ספורים זוכר עדיין את חוויית השהות ברחם אימו, אם לא בשכלו אז לפחות בגופו ובנפשו. שהות זה הינה למעשה שהות בבריכה מים טבעית, נעימה וחמימה.

בגילאים צעירים במיוחד, כאשר מפגישים בין התינוק הצעיר למים הנעימים, לרוב ההסתגלות היא מהירה ולעיתים אפילו מידית. ניתן להבחין היטב בכושר ציפה, בסגירת הפה למניעת כניסת מים וכל זאת ללא קשיים כגון אלה שמלווים את הצעדים הראשונים שבלימוד הליכה עצמאית.

בחלק מהמקומות שמציעים פעילות של שחייה לפעוטות, במיוחד בגילאים של שלוש ויותר, מדובר על פעילות עם מדריך, ללא הורים פעילים. עם זאת, כאשר מדובר על גילאים צעירים יותר, הורים רבים מעדיפים את הפעילות המשותפת והבלתי אמצעית שלהם ביחד עם התינוק. המדריך כמובן נמצא במקום, אבל הפוקוס הוא על הקשר והמגע בין הורה לילד.

נוסיף ונציין שהעובדה שמדובר על סביבה נוחה ונעימה באופן טבעי מקבלת חיזוק ביצירת תנאים מושלמים. מים צלולים וזכים, ללא חומרי חיטוי חריפים, טמפרטורת מים מדויקת ומדריכים מנוסים הפוכים את המפגש הקבוע – הורה – פעוט – בריכה, לאירוע מהנה וחווייתי ממדרגה ראשונה.

חוויה מעצימה

לפני שממהרים לחפש מקום מומלץ ומדריך איכותי, רותמים את התינוק למושב הבטיחות  ויוצאים לבריכה, כדאי לדעת דבר נוסף. שחיית תינוקת מהווה למעשה הרבה יותר מאשר פעילות מהנה בלבד.

מלבד הכיף להורה ולילד רוכש הילד מבלי משים כלים וחוויות מעצימות ומעצבות. בין היתר מדובר על:

  • שיפור הביטחון העצמי – עבור ילדים ותינוקות, כל חוויה חיובית שמתקשרת אצלם עם תחושת הישג והצלחה בונה את הביטחון העצמי להמשך החיים. הפעוט, שלומד לנוע במים בצורה נכונה יותר, באמצעות תנועות מעגליות ורכות, בהחלט זוכה לתחושת הישגיות.
  • שיפור המוטוריקה וחיזוק השרירים – המים הם סביבה מושלמת ובטוחה לפעילות גופנית בגיל צעיר. התנועות שלומד הפעוט לבצע ושעליהן הוא חוזר ביחד עם מדריך או הורה ובאמצעות אביזרים שונים, תורמת רבות. למתמידים מובטח שיפור חשוב במוטוריקה, חיזוק השרירים ושיפור בקואורדינציה.
  • קשר הורה – ילד, עם זיכרונות טובים – אין לשכוח שהפעילות המבוססת על מגע בין הורה לילד תורמת לחיזוק הקשר. לא רק זאת, אלא שכאשר מדובר על פעילות מהנה ומשותפת, מדובר על יצירה של זיכרונות משותפים ונעימים מגיל צעיר ולכל החיים.

מערכת עגליס