הטיפים שלנו

שינה של תינוקות – מה חשוב לדעת

אין תגובות מערכת עגליס 08/03/2018

תינוק שישן לילה שלם? אין דבר כזה. ככה לפחות הורים רבים חונכו לחשוב. אך האם באמת נגזר על הורים טריים שלא לישון עד שהתינוק מגיע לגיל מסוים? על שינה של תינוקות ועל דרכים שנועדו לסייע להם ולהורים – במאמר הבא.

כל תינוק הוא עולם בפני עצמו

הורים שכבר הביאו לעולם יותר מילד אחד, גילו את מה שכל אחות טיפת חלב כבר יודעת– כל ילד הוא עולם בפני עצמו, וכל תינוק מגיב אחרת במצבים שונים. הכלל הזה נכון גם בכל הקשור לשינה. לכל תינוק הטמפרמנט שלו, וכל תינוק מאפיינת אותו תבנית שינה אחרת. לאחר לידת התינוק ההורה לומד להכיר את התינוק, לומד בהדרגה את תבנית השינה של הילד, וכך יודע טוב יותר כיצד לנהוג ואיך להגיב בסיטואציות שונות. לכן, גם אם ההתחלה קשה – אל דאגה, המצב ישתפר, ומומלץ כמובן להתייעץ עם אחות טיפת חלב בכל שאלה.

השבועות הראשונים של אחרי הלידה

הלידה היא אירוע לא פשוט עבור ההורים ועבור הרך הנולד גם יחד. כעובר, התינוק היה רגיל לסביבה בטוחה ונעימה שבה נשמרת טמפרטורה קבועה, וכל צרכיו ומחסורו היו מסופקים באמצעות חבל הטבור. הלידה קוטעת את הקשר הזה, ומחייבת את התינוק להסתגל למציאות החדשה. על כן, במקרים רבים, במהלך הימים הראשונים התינוק יזדקק לרמת קרבה גבוהה מאוד, והשינה שלו תהיה בדרך כלל מקוטעת. בימים ובשבועות הראשונים ההמלצה העיקרית להורים היא לא להתבייש – לבקש עזרה ולקבל אותה בלי היסוס. בגיל הזה תינוקות אינם יכולים בדרך כלל להירדם בכוחות עצמם, ועל כל סיוע שיאפשר להורים לנוח מעט – הוא מבורך.

התינוק מתחיל לפתח תבנית שינה

כשישה שבועות לאחר הלידה, התינוק מתחיל לפתח את תבנית השינה המאפיינת אותו. בגיל הזה רוב התינוקות אינם מתהפכים עדיין, וההנחיה היא להשכיב אותם על הגב כדי לאפשר שמירה על דרכי נשימה פתוחות. כאשר הילד ישן על הבטן השינה שלו היא בדרך כלל עמוקה יותר, וישנם תינוקות המתקשים להירדם ולישון בדרך אחרת. הורים שבוחרים להשכיב את התינוק על הבטן, כדאי שידאגו שהילד יישן עם מוצץ (המסייע בהורדת סיכון למוות בעריסה), ויש אפשרות גם להיעזר באמצעים טכנולוגיים שונים המסייעים לעקוב אחר נשימתו של התינוק. בשלב הזה, לאחר שחלפו מספר שבועות, ולאחר שמשקל התינוק עלה, מספר שעות השינה הרצופות יגדל, והורים רבים יחושו שיפור משמעותי גם בשנת הלילה שלהם.

לאחר מספר חודשים

חלפו מספר חודשים מאז הלידה, ואין ספק כי בשלב זה השינה של התינוק אמורה כבר להיות סדירה יותר. כעת אין כבר צורך להרדים את התינוק בסלקל, ובגיל חצי שנה אפשר בהחלט להתחיל להרגיל את התינוק להירדם בכוחות עצמו. לשם כך מומלץ לדבוק בשגרה קבועה כהכנה לקראת השינה. כדאי למשל לאכול ארוחת ערב מסודרת בשעה קבועה (פחות או יותר), ולאחריה לאפשר לפעוט ליהנות מאמבטיה מרגיעה. בסיום האמבטיה יש להרגיל את הפעוט ללכת לישון, כשבתחילה ייתכן כי יהיה צורך בנוכחות ההורה בעת ההירדמות, נוכחות שתיעלם בהדרגה עד שהפעוט יילמד להירדם בכוחות עצמו. בסופו של דבר, ההורים יגלו כי התינוק גדל מהר יותר מכפי שציפו, וכי את הסלקל מחליף בוסטר לרכב. חשוב גם לזכור כי תינוקות ופעוטות עוברים שלבים התפתחותיים רבים, וקפיצות גדילה שונות. על כן, גם כאשר הפעוט כבר ישן טוב, יהיו מקרים שבהם הוא יזדקק לקרבתם של הוריו.

מערכת עגליס