הטיפים שלנו

בחירת מקום הלידה

אין תגובות מערכת עגליס 27/08/2017

הבחירה במקום הלידה תלויה בגורמים רבים, בין השאר בתכנית הלידה שבנתה האישה ובהעדפות האישיות שלה בנוגע לאופן הלידה הרצוי. היולדת צריכה להיות קשובה לעצמה וכמובן להיות ערה לכל האפשרויות העומדות לרשותה.

בניית תכנית לידה

הבחירה במקום הלידה היא חלק מתכנית הלידה שבונה היולדת. בעידן המודרני קיימות אפשרויות לידה רבות, ומומלץ שכל אישה תבחר בדרך הנוחה לה והבטוחה ביותר עבורה. תכנית הלידה מתייחסת לכל השלבים בלידה, ולכל ההחלטות שעל היולדת לקבל. למשל – לקיחת משככי כאבים, מידת ההתערבות הרפואית הרצויה והטיפול בתינוק לאחר הלידה. בניית התוכנית מאפשרת ליולדת לשלוט במידת האפשר על תהליך הלידה, אך חשוב לזכור כי מדובר במצב בלתי צפוי, והדבר העיקרי הוא לסיים אותו בשלום ולחזור הביתה בידיים מלאות.

הבחירה בסוג הלידה

הבחירה בסוג הלידה משפיעה על בחירת מקום הלידה. יש נשים שבוחרות בלידה טבעית, ובהתאם לזה תתבצע הבחירה גם בבית החולים. נשים הבוחרות בניתוח קיסרי אלקטיבי (שלא בנסיבות חירום) יופנו לבתי חולים מסוימים, שכן לא כל בתי החולים מבצעים ניתוחים אלו. כיום ישנן נשים רבות המעדיפות ללדת בבית. לפני שבוחרים בדרך זו יש להתייעץ עם רופא, ולוודא כי אין סיבה רפואית או היסטוריה משפחתית העשויה להקשות על הלידה. אם היולדת בוחרת בלידת בית, מומלץ שתלווה אותה מיילדת מקצועית, וכדאי שמקום הלידה יהיה בסמוך לבית החולים על מנת שאם יהיה צורך בכך, ניתן יהיה לפנות במהירות לקבלת סיוע רפואי.

בחירה בבית חולים

אישה שבחרה ללדת בבית החולים, מומלץ שתגיע לסייר במקום לפני הלידה. כדאי כמובן להיעזר בהמלצות של חברות קרובות, אך פעמים רבות חווית הלידה של כל אחת היא שונה ותלויה גם בצוות הרפואי שהיה באותו היום בבית החולים. לכן רצוי שלא לסמוך על המלצות בלבד, אלא להגיע לבקר במקום, להתרשם מהצוות הרפואי ומחדרי הלידה. ישנם בתי חולים המציעים שירותי מלונית ליולדת ולבן הזוג. המעבר למלונית מתאפשר בדרך כלל כמה שעות אחרי הלידה (אם הכול תקין), ונשים רבות בוחרות באפשרות זו. רצוי כמובן לבחור בבית חולים קרוב ככל האפשר למקום המגורים.

הכנות לקראת הלידה

כשמתקרב מועד הלידה, מומלץ להכין תיק שבו ירוכזו כל הפריטים הנחוצים ליולדת. בתיק הלידה חשוב לשים גם תיקייה מסודרת שבה יהיו כל המסמכים הנוגעים להריון ולבדיקות שבוצעו במהלכו. מלבד תיק כלי רחצה, בגדים ומגבת, כדאי שיהיה ברשות היולדת פריטים נוספים, חלקם ניתן למצוא בחנות מוצרי תינוקות. אישה המעוניינת להניק מומלץ שתצטייד מראש במשחת הנקה, וברפידות הנקה.

חבילת הלידה המושלמת

בחנות מוצרי תינוקות ניתן גם להזמין חבילת לידה הכוללת את כל המוצרים הבסיסיים הנדרשים לחודשים הראשונים שאחרי הלידה. בין פריטים אלו ניתן למצוא למשל, חליפות ראשונות לתינוק, חיתולי טטרה ומוצצים, אך גם מיטות תינוק ועגלות. חבילת לידה כדאי להזמין כמה חודשים לפני מועד הלידה הצפוי. זאת על מנת לאפשר זמן מספק לבניית הריהוט הנבחר. חבילת הלידה תגיע לבית היולדת לאחר הלידה. שתהיה לידה קלה!

מערכת עגליס