הטיפים שלנו

משחקים להתפתחות תקינה של תינוקות

אין תגובות מערכת עגליס 07/09/2017

משחק ילדים

המשחק הוא חלק חשוב בהתפתחות התקינה של הילד. באמצעות המשחק לומד הילד על הסביבה, מכיר את שמותיהם של צבעים שונים ומפתח את קישורי המוטוריקה שלו. כל צעצוע התפתחותי מעודד רכישה של מיומנות אחרת של הילד. ישנם כאלו המעודדים זחילה, יש המתמקדים במוטוריקה עדינה, ויש כאלו שנועדו לסייע ללמד את הילד את שמות הצבעים, האותיות או המספרים.

התאמה לגיל הילד

את המשחק יש לבחור לילד על פי גילו. הסיבה לכך אינה רק היכולת של הילד באותו השלב אלא גם השמירה על הבטיחות שלו. ישנם צעצועים המכילים חלקים קטנים ועל כן מתאימים רק לילדים מגיל שלוש ומעלה. צעצועים התפתחותיים ניתן למצוא כבר מגיל צעיר, החל מהאוניברסיטאות השונות, טרמפולינות ייחודיות ועד לרעשנים הפשוטים. מכיוון שחלק גדול מחודשי התינוק הראשונים עוברים עליו בטיולונים שונים, כדאי לבחור בצעצועים שאותם ניתן לחבר לעגלה. במסגרת חבילות לידה ניתן להצטייד למשל במובייל או בקשת בד לעגלה שתעסיק את הפעוט גם כשיוצאים לקניות.

התאמה לשלב ההתפתחותי של הילד

לאחר שהילד עבר את שלב הטיולונים והמנשאים, אפשר להציע לו משחקים מורכבים יותר. חשוב מאוד מצד אחד לחשוף את הילד למשחקים שיאתגרו את החשיבה שלו, אך לא כדאי ללחוץ עליו. ילדים שונים מתפתחים בקצב שונה, ואם המשחק לא מתאים לשלב ההתפתחותי של הילד, הלחץ לא יעזור. כדאי לאפשר לילד להתנסות בכל המיומנויות השונות וכדי לאפשר לו לגלות את הצדדים החזקים בו, כדאי לחשוף אותו לסוגים שונים של משחקים. אפשר למשל להציע לו לשחק באוטובוס שבו משחילים צורות שונות (וכך ללמוד על הצורות הבסיסיות), וכדאי גם להצטייד בבימבה או בתלת אופן המתאים לגילו ויסייע לחזק את כישוריו המוטוריים.

ממשיכים לשחק גם באמבטיה

האמבטיה אינה סיבה להפסיק לשחק. דווקא כאשר קיים קושי בשעת הרחצה, או כאשר קיים חשש מהשהות באמבטיה, ניתן להיעזר בצעצועים מתאימים. ישנם צעצועים המותאמים במיוחד לאמבטיה ומאפשרים חוויה נעימה, שמחה ומרגיעה. ביניהם ניתן למצוא למשל מזרקות מים שונות, משחק צוללות, ברווזים ואפילו צבעים שניתן לצייר בעזרתם על קירות הקרמיקה בחדר האמבטיה. חווית הרחצה יכולה להיות נעימה יותר עבור קטנטנים כאשר נעזרים במשטח רחצה צף שעליו יכול התינוק לשכב לחוש בטוח.

משחקים חכמים לילדים קטנים

בשלב מסוים, לפעמים זה מגיע במהירות מפתיעה, הפעוט כבר הופך לילד ומגיעה השעה להציע לו משחקים המצריכים חשיבה, וכך מאפשרים לחזק את יכולות ההסקה והלמידה של הילד. לשם כך קיימים משחקי קופסה כגון "חכמים על קטנים" שבזכותם באמצעות כרטיסיות שונות לומד הילד מילים חדשות, ומכיר עולמות שונים, כגון עולם החי ועולם בעלי המקצוע. בעזרת משחקים מסוג זה אפשר גם לפתח משחק דמיון עשיר, להרכיב סיפור עם הילד וכך לחזק את הצד היצירתי שלו. הכי חשוב – לשחק בהנאה וליהנות מהלמידה המשותפת עם הילד.

 

 

מערכת עגליס