הטיפים שלנו

6 מושגים להורים הטריים – חובה לדעת

אין תגובות מערכת עגליס 27/10/2014

 

בשעה טובה, הבאתם לאוויר העולם ילד, וההתרגשות בשיאה. מעבר להגדרה החדשה שלכם בתור הורים לכל דבר ועניין, אתם נכנסים לשדה משחק שהוא כל חוץ מפשוט, או אפילו לתוך עולם ידע חדש. כבר בשלב ההתחלתי, סביר שתיתקלו במונחים שייתכן שאינם מכירים. לפניכם שישה מושגים שאתם פשוט חייבים להכיר בתור הורים, והסבר קצר על כל אחד מהם.

סל קל

שלושת המושגים הראשונים בסקירה הנוכחית נכללים תחת הקטגוריה הרחבה של מושבי בטיחות לרכב, כלומר, מושבים בהם יש להושיב את הילד בעת נסיעה. התחנה הראשונה, מהבחינה הזו, היא רכישת סל קל. זהו מושב נישא, קל משקל כמובן, עליו יש להושיב את הילד בשנה הראשונה לחייו. חשוב לשים לב שמבחינת חוקי התעבורה הקיימים כיום בישראל, חובת ההושבה של הילד בסל קל היא נגד כיוון הנסיעה.

כיסא בטיחות

כיסא בטיחות הוא המושב הבא, והוא מיועד לילדים מגיל שנה ועד גיל ארבע לערך (או לחילופין ממשקל מינימלי של 9 ק"ג). בניגוד לסל קל את התינוק ניתן להושיב על כיסא הבטיחות הן עם כיוון הנסיעה, והן נגד כיוון הנסיעה. חשוב לשים לב שכאן, בניגוד למקרה של סל קלים, המושב נותר קבוע בתוך הרכב, ולא מוצא ממנו, בין השאר עקב משקלו הגבוה יותר, או הצורך בהתקנתו בתוך הרכב.

בוסטר

הסוג האחרון של מושב בטיחות עונה לשם בוסטר, או בקצרה מושב הגבהה. כפי שניתן להסיק משמו, המדובר הוא במושב שתכליתו הגבהה מספקת של התינוק, וזאת על מנת שניתן יהיה לחגור אותו באמצעות חגורת הבטיחות של הרכב. המעבר של הילד מכיסא הבטיחות לבוסטר נעשה, פשוטו כמשמעו, כאשר הכיסא כבר לא מתאים למידותיו, כאשר בדרך כלל מדובר כאן על סביבות גיל שלוש. בוסטר משמש את הילד עד גיל שמונה לפחות.

מוביילים

מהרכב, עוברים ללול, ולאחד מפריטי החובה שצריכים להיות בתוכו – המובייל. זהו צעצוע התפתחות, הכולל דמויות שונות הממוקמות על גבי חוט מתוח המושם מעל ללול. המטרה בכך היא להעסיק את התינוק בחודשים הראשונים של חייו, כאשר המובייל לוקח תפקיד מרכזי בפיתוח חושים שונים אצל הילד: בעיקר ראייה, שמיעה ומישוש.

טיולונים

המוצר הבא בסקירה הנוכחית הוא טיולון, אותה עגלת תינוק נוחה, אשר מיועדת להליכות עימו, בעיקר ארוכות (וגם טיולים, כמובן). הסיבה העיקרית לכך היא שהטיולון נחשב לקל משקל מחד, אך גם בעל רמת עבירות גבוהה מאד מאידך. עגלת הטיולון תיכנס לתמונה בשנה הראשונה של התינוק, כאשר לרוב הגיל המינימלי לשימוש בה הוא חצי שנה – הטיולון יכול לשמש אותו עד לסביבות גיל שלוש או ארבע.

אמבטיה לעגלה

אמבטיה לעגלה, צריך להבהיר כבר בנקודה הזו, אינה מיועדת לרחצה של התינוק, בניגוד מסוים לשמה. תחת זאת, המדובר הוא באחד האביזרים החיוניים ביותר לעגלה – זהו למעשה סל שכיבה, אשר יש המגדירים כמיטה ניידת לכל דבר ועניין.

יתרון משמעותי של אמבטיה זו נוגע לחיבור שלה עם העגלה, כאשר תזוזת העגלה מרגיעה את התינוק ומסייעת לו להירדם. האמבטיה אף מספקת הגנה לתינוק, בין השאר מרוחות עזות.

 

מערכת עגליס