הטיפים שלנו

7 דברים שאף אחד לא אמר לך על התינוק

אין תגובות מערכת עגליס 23/07/2015

 

1. בימיו הראשונים התינוק שלך כמעט תמיד רעב ואת עלולה להרגיש שאת מאכילה אותו מסביב לשעון. למעשה, תינוק שיונק זקוק לשינה טובה בתוך עגלה נוחה ולארוחה אחת לשעה וחצי – שעתיים. תינוק שניזון מתמ"ל זקוק לארוחה אחת לשעתיים – שלוש. בשבוע הראשון כאמור המרווחים בין הארוחות יכולים להיות קטנים יותר ולאחר חודש הם יתחילו לגדול.

2. בהתחלה כל בכי של תינוק יישמע לך אותו הדבר, כי בכי היא הדרך היחידה שלו לתקשר איתך ולהודיע לך כשהוא רעב, עייף, צריך שתחליפי לו את החיתול או שנמאס לו לשכב בתנוחה מסוימת. עם הזמן תפתחי את היכולת לזהות הבדלים קטנים בסוגי הבכי ותדעי להבדיל בין הבכי של רעב לבכי שמבקש החלפת חיתול.

3. בימים הראשונים, עגלה תהיה למקום הנוח ביותר לשינה, מכיוון שהיא מאפשרת לתינוק לחוש יותר בנוח בסביבה שמחוץ לרחם. היא קטנה יותר מהעריסה וקטנה בהרבה ממיטת תינוק וזה מעניק לו תחושת ביטחון והרגשה שהוא נמצא במקום קטן ונעים כמו הרחם. הורים רבים מאפשרים לתינוק לישון בעגלה בימיו הראשונים ורק כעבור חודש מעבירים אותו לשינה בעריסה המשמשת במהלך החודשים הראשונים ולפני המעבר לשינה במיטה.

4. במהלך החודש הראשון לחייו התינוק מבלה את רוב שעות היום בשינה ואכילה וזמן הערות והצורך בפעילות נוספת הם מינימאליים. כעבור חודש שעות הערות שלו יתרחבו וכעבור שלושה חודשים תשימי לב למעגליות של סדר היום שלו שבמהלכה הוא ישן, מתעורר, אוכל וער זמנים קצובים. במידה ותרגילי את התינוק לסדר יום קבוע, תוכלי לדעת מתי הוא רעב ומתי עייף ולהיענות לבכי שלו בדרך הנכונה על מנת לספק לו את צרכיו.

5. בחודש הראשון בתינוק שלך מזהה אותך רק על פי הריח וצליל הקול שלך, מכיוון שראייה שלו אינה מפותחת מספיק על מנת לראות יותר רחוק מאשר לטווח של מטר אחד בלבד. כמו כן, הוא גם אינו יכול לפקס את המבט שלו בשלב הזה. המשמעות היא שהוא יכול לראות את פנייך בבירור רק ממרחק שבו הוא נמצא כשאת מאכילה אותו.

6. קרבול וערסול הכי נחוצים לתינוק בשלושת החודשים הראשונים ובמיוחד בחודש הראשון שיש הקוראים לו גם החודש העשירי של ההיריון, מכיוון שבמהלכו התינוק עובר את ההסתגלות הראשונית עם העולם שמחוץ לרחם. ההסתגלות הזו אינה קלה מכיוון שבשלב הזה הוא עדיין זקוק לכל מה שהיה לו בחלל הנעים והחמים ממנו יצאה אל העולם.

7. הרפלקסים של התינוק בחודשים הראשונים בלתי רצוניים, לכן כשהוא מנופף בידיים וברגליים שלו, הסיבה לכך הם אותם הרפלקסים המולדים. הילד מתחיל ללמוד לשלוט בגפיים שלו ובשאר גופו בשלב מאוחר יותר בסביבות הגיל 4 חודשים, אז מתחילה להתפתח המוטוריקה הגסה שמאפשרת לו להתהפך מהבטן אל הגב ובחזרה, לנסות לזחול ובהמשך גם לשבת, לעמוד וללכת.

 

 

מערכת עגליס