הטיפים שלנו

8 סיבות למה תינוקך אוהב אותך

אין תגובות מערכת עגליס 10/07/2014

הקשר בין אם לתינוקה נחשב ללא ספק לקשר החזק והיציב ביותר. זהו קשר שמתחיל בילדות המוקדמת ביותר ולמעשה אפילו עוד לפני הלידה. עבור הרך הנולד, אימא היא המקור להגנה ותשומת לב, חום וביטחון ועוד הרבה הרבה יותר.

בסקירה שלהלן נספר אודות 8 סיבות טובות לכך שהתינוק אוהב את אימא יותר מכל.

  1. ביטחון – אימא מעניקה לתינוק ביטחון, וזו הסיבה הראשונית שמקשרת בין האם לתינוקה ומעוררת בתינוק רגשות עמוקים מסיבות בסיסיות מבחינה הישרדותית. עבור הרך הנולד, במשך תקופה לא קצרה, האם נחשבת לגורם העיקרי אם לא היחיד שמספק תחושה של ביטחון שעוטף אותו מכל עבר.
  2. הגנה – התינוק מרגיש בכל רגע נתון שהאמא שלו מעניקה לו הגנה אמיתית מפני העולם המסוכן שבחוץ.
  3. מענה לרעב – אימא מספקת לילדה אוכל, סיבה הישרדותית נוספת שתורמת לקשר המיוחד שבין האם לילדה קשורה ישירות בתזונה. תינוק קטן אינו מסוגל, כידוע, לדאוג אפילו לצרכיו הבסיסיים ביותר. על פי רוב, כאשר הוא רעב תהיה זו האם שתאכיל והיא זו שמקושרת עם התחושה הטובה של הרגעת הרעב וסיפוק הצרכים הבסיסיים.
  4. תשומת לב – אימא היא חיבה ותשומת לב, שכן מלבד העובדה שאימא מספקת לתינוקה מקור בלתי נדלה של ביטחון, היא גם מספקת לו מגוון רחב של צרכים נפשיים. תשומת הלב שהאם מרעיפה על התינוק וביטויי החיבה השונים שהיא מעניקה לו מדי יום ביומו תורמים לקרבה ומחזקים את הקשר והאהבה.
  5. קול מרגיע – הקול של אימא תמיד מרגיע – הזכרנו שעבור התינוק, אימו האהובה היא מקור של הגנה ותשומת לב. כאשר מבקשים לפרק את ההגדרות הללו לפסים אישיים יותר, מסתבר שקולה של האם מהווה צליל מרגיע ראשון במעלה. גם תינוקות חרדים ולחוצים, ששמעו רעש חזק או שהבחינו לפתע שהם לבדם בחדר, נרגעים בין רגע, כאשר הם שומעים את קולה המרגיע של האם מן החדר השני. לכן, קולה של אימא הוא הסיבה השישית לכך שמדובר על קשר אהבה בל ינתק.
  6. ריח – הריח של אימא – תינוק קטן, מיד לאחר הלידה, לומד חיש מהר לזהות את ריחה של האם. עבורו, ריח זה הוא הבושם הטוב בעולם. לא לחינם נצמדים תינוקות רכים אל גופה של האם כדי לחוש ביטחון ונחמה. המגע, בשילוב עם הניחוח המוכר, מצליחים לסלק חששות ופחדים שונים ומשונים.
  7. דאגה לכל מחסור – האם דואגת לתינוק לכל דבר. החל מהלבשתו בבגדים נעימים ונקיים, שינה במיטה רכה, ועד יציאתו לטיול באוויר הפתוח כשהוא שוכב בתוך עגלת תינוק מפנקת.
  8. פסיכולוגיה ראשונית – שניים שהם אחד את הסיבה הזו שמרנו לסוף, מכיוון שמדובר על משהו שאיננו תמיד אינטואיטיבי. מחקרים פסיכולוגיים (בתחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית) מראים שבינקות המוקדמת התינוק איננו יודע להבדיל בין ה"עצמי" שלו לבין ה"עצמי" של האם. במילים אחרות, מבחינתו – "אני זו אימא ואימא זה אני". לכן, ניתן לומר שתינוק אוהב את אימא כפי שהוא אוהב את עצמו.

מערכת עגליס